Oslonite se na oblake

Želite li na računalu imati 5 u 1 kombinaciju preporučujem OneNote.

Kako biste učinkovito iskoristili računalo da vam pomaže u radu, da bude i sredstvo za učenje i sredstvo za poučavanje isprobajte Microsoft Office OneNote. Program je besplatno dostupan na stranicama office365.skole.hr ili onenote.com na kojoj se nalazi i niz uputa i savjeta na hrvatskom jeziku.

U prošlom članku pisala sam kako ga iskoristiti za organizaciju i praćenje učiteljskog posla, a ovaj put tema su interaktivne lekcije, tj. obrazovni sadržaji koje možete u OneNoteu pripremiti za svoje učenike. Tako pripremljene interaktivne lekcije možete koristiti tijekom školskog sata, ali i omogućiti da ih učenici samostalno rješavaju.

Postizanje interaktivnosti i dijeljenja OneNote bilježnice s učenicima moguće je na dva načina. Prvi jednostavniji je korištenjem klasične OneNote bilježnice koju pri stvaranju postavite na online spremište OneDrive te poveznicom podijelite s učenicima uz dopuštenje za uređivanje. Na tako napravljenoj bilježnici svi uređivači imaju jednaka dopuštenja, tj. svi mogu pisati i mijenjati sadržaje. Drugi način je napredniji i složeniji jer morate koristiti OneNote Class Notebook Creator, koji nam je dostupan na CARNetovom Office 365 pod Moje aplikacije. Takva razredna bilježnica omogućava suradnju s učenicima i učiteljima, dijeljenje zadataka, prikupljanje rješenja koje su učenici napisali te davanje povratnih informacija.

Razredna bilježnica (Class Notebook) ima tri dijela, odnosno grupa stranica s različitim dozvolama dijeljenja:

  • Colaboration space u kojem i učenici i učitelji mogu mijenjati sadržaje. Taj dio namijenjen je grupnom radu i suradnji na zajedničkim zadacima.
  • Content Library omogućava uređivanje i mijenjanje sadržaja samo učiteljima. Učenici te stranice mogu pregledavati i kopirati. Taj dio predviđen je za objavljivanje raznih sadržaja za učenje i zadataka.
  • Student Notebooks je privatni dio za učenike. Svaki učenik vidi samo svoju bilježnicu i može u njoj pisati i mijenjati sadržaje. Učitelj vidi i može uređivati sve učeničke bilježnice. Taj dio namijenjen je individualnom radu učenika.

Koriste li vaši učenici @skole.hr račune za Office 365 oni će automatski dobiti obavijesti da je s njima podijeljena nova bilježnica, koja je dostupna u dijeljenoj mapi na OneDriveu.

Obrazovni sadržaji koje pripremate u OneNoteu mogu sadržavati tekstove, slike, poveznice pa čak i  audio i video snimke, koje napravite direktno u OneNoteu i po potrebi popratite označavanjem na stranici. Možete primjerice na stranicu staviti slike poznatih skladatelja i snimke njihovih djela koje učenici trebaju povezati crtanjem. Sadržaje s interneta dodajte jednostavnim kopiranjem i lijepljenjem pri čemu OneNote automatski dopisuje i URL adresu sadržaja.

Na stranicu možete kao privitke dodati različite datoteke koje učenici otvaraju klikom iz samog OneNotea bez potrebe traženja po mapama. Možete i staviti poveznice na već postojeće stranice u OneNoteu pa na taj način povezati različite odjeljke. Primjerice vi imate sve radne zadatke u istoimenom odjeljku, a učenicima na stranici lekcije stavljate poveznicu na određeni radni zadatak. Možete učenicima zadati riječi stranog jezika, a oni na stranicu trebaju umetnuti svoju snimku kako ih izgovaraju. Na raspolaganju vam je i niz matematičkih alata, od geometrijskih likova, pisanja formula i izraza do funkcija i računanja u OneNoteu.

Pregledavanje i vrednovanje učeničkih radova u OneNoteu daje dodatnu dimenziju procesu učenja i poučavanja omogućavajući nama učiteljima da snimimo audio ili video komentar uz istovremeno označavanje dijelova stranice bojom. Možete učenicima docrtati i dopisati objašnjenja ili ih uputiti na dodatne sadržaje stavljanjem poveznica. Dakle uz interaktivne lekcije imate i interaktivne povratne informacije učenicima. Uz ovakav rad, ispravljanje provjera znanja više nije monotono.

Ovo je samo dio mogućnosti OneNotea, još savjeta i načina korištenja možete pronaći i na stranici CARNetovog Office 365.

Izvor slike Microsoft Educator Excange konferencija.

Digitalni suputnici za učitelje

Umjesto puno bilježnica koristite samo jednu, digitalnu.

Vjerujem da većina vas već godina koristi razne digitalne oblike dokumenata, tekstualne, slikovne, multimedijske jer nam svi oni trebaju za nastavu. Mislim da je došlo pravo vrijeme da napravite korak prema digitalnoj organizaciji vašeg rada. Ja sam to počela prije osam godina i već dugo vremena sve što mi je potrebno za nastavu nosim na računalu.

Moj najvjerniji suputnik u poučavanju, sve ove godine je program OneNote koji je dio Microsoftovog Officea, a u verziji 2013 još moćniji nego ranije. Program je besplatno dostupan na stranicama office365.skole.hr ili onenote.com na kojoj se nalazi i niz uputa i savjeta na hrvatskom jeziku.

Osnovne razlike između OneNotea i svih ostalih programa su:

  • sprema sam
  • možete pisati bilo gdje na stranici
  • na svakoj stranici možete imati sve vrste sadržaja, dokumenata, poveznica
  • stranice i odjeljke možete reorganizirati i ponovno koristiti
  • ima moćne alate za označavanje i pretraživanje
  • prilikom kopiranja sprema i poveznice na originalne sadržaje.

U odnosu na papirnate rokovnike, u OneNoteu imate na raspolaganju beskonačno mnogo bilježnica, odjeljaka i stranica i može umjesto vas pronaći gdje ste sve stavili napomene za daljnje čitanje ili popis zadataka koje ste trebali napraviti. Uz sve to program lijepo izgleda jer možete imati različito obojene odjeljke, zgodne slikovne predloške stranica i puno oznaka koje vam olakšavaju život. Jednostavno rečeno, OneNote nudi vam bezbroj načina za strukturiranje i organizaciju svega.

Prvi korak je stvaranje nove bilježnice u OneNoteu, pritom odlučujete želite li je pohraniti na računalu ili u obliku te hoćete li na njoj raditi sami ili je koristiti sa suradnicima. Sinkronizacija OneNoteovih bilježnica je vrlo praktična jer tada sve svoje bilješke imate na sigurnom mjestu, u oblaku. Bilježnicu najprije organizirate u odjeljke, označene obojanim karticama kao u ozbiljnoj papirnatoj kartoteci, a unutar svakog odjeljka dodajete stranice. Svakom odjeljku i stranici možete odabrati boju, a stranice mogu koristiti i različite predloške, od onih običnih s crtama i kvadratićima do različitih slikovnih.

Da biste nešto zabilježili kliknite bilo gdje na stranici bilježnice i počnite pisati. OneNote dozvoljava da pišete i umećete sadržaje doslovno bilo gdje na stranici. Osim uobičajenih alata za uređivanje teksta OneNote ima i alatnu traku Crtanje koja omogućava pisanje i označavanje mišem, stylusom ili prstom imate li zaslon osjetljiv na dodir. Takav način pisanja posebno je zgodan kad trebate zapisati neki izraz koji nije zgodan za tipkanje ili želite naglasiti sadržaj na stranici.

Da biste uz pripremu za nastavu dodali i sve potrebne radne materijale, upotrijebite mogućnost dodavanja datoteka kao privitaka (na stranici se pojavljuje sličica datoteke s poveznicom) ili ispisa (cijeli sadržaj datoteke se pojavljuje na stranici). Meni je praktičnija verzija s privitcima.
Na stranicu možete dodati i kopirati neki sadržaj s interneta , a kad ga zalijepite OneNote će automatski dopisati  i poveznica na originalnu stranicu.

Želite li dijelove svojih bilješki lakše pronaći, koristite ugrađene oznake (tags) – primjerice za pitanja, dodatne izvore, to do liste. Sažetak oznaka (Tag Summary) možete upotrijebiti kako biste pronašli sve dijelove koje ste označili oznakama, a možete pretraživati i po određenoj vrsti oznake. OneNote ima moćan alat za pretraživanje koji može brzo pretražiti vaše cijele bilježnice i pronaći dio koji vam treba bez obzira kako ste vi organizirali bilježnicu. Eto, to nikad ne radi dobro s papirnatim bilježnicama – ako ste zaboravili gdje ste nešto zapisali preostaje vam listanje i prisjećanje gdje ste smjestili traženu informaciju.

Nadam se da ćete započeti s korištenjem OneNotea, a više informacija potražite na ovim poveznicama: OneNote for Teachers, Digitalna bilježnica koja olakšava životMatematičke operacije u OneNoteu, OneNote i stilovi učenja.

Izvor slike Microsoft Educator Excange konferencija

Papirnato ili digitalno pitanje je sad

Čuvate li još uvijek svoje stare pripreme za nastavu?

Vjerujem da skoro svi učitelji, kao i ja čuvaju svoje pripreme godinama, jer uvijek mislimo da će nam nešto iz njih zatrebati. Ja sam tek nedavno bacila svoje stare pripreme za nastavu i prateće prozirnice, bile su stare samo dvadeset pet godina. Zasigurno ih nisam ni pogledala zadnjih 20 godina, ali nekako nisam imala srca baciti ih. Pripreme za nastavu, scenariji učenja, planovi lekcija, priprave ili kako god ih nazivali kao forma ostale su gotovo nepromijenjene godinama. No, dobro povremene promjene terminologije zahtijevaju da promijenimo uvodne dijelove, ali ostatak obrasca i dalje opisuje što i kako radimo s učenicima. Vjerujem da će se puno vas složiti da nam nakon nekoliko godina taj papir u ruci baš i ne treba jer sve je u redu dokle god u našim glavama postoji jasna struktura što želimo postići, koje metode i sadržaje ćemo pritom koristiti te kakve rezultate želimo vidjeti na kraju. Kad sve to imamo posloženo u glavi, zapravo nije ni problem prenijeti to na papir ili možda u digitalni dokument.

Prije nekoliko godina odustala sam od papirnatih priprema. Kako ono kažu u reklami, još nismo izmislili papir na koji možete kliknuti, tako je meni papir bio nedovoljno interaktivan i multimedijski za sve što sam željela i planirala raditi s učenicima. Moje računalo sad na sigurnom čuva kolekcije priprema za sve razrede i uopće ih ne bacam. Naravno, treba se povremeno sjetiti pohraniti te digitalne pripreme i na drugo mjesto kako bismo imali rezervnu kopiju.

Digitalne pripreme za nastavu mogu izgledati kao obrazac koji koristite za papirnate pripreme, uobičajena tablica, zaglavlje pa opis sadržaja, aktivnosti i metoda rada. Ono što ih razlikuje od papirnatih je mogućnost da umetnete poveznice na sadržaje koji su u digitalnom obliku na vašem računalu ili negdje na internetu pa tijekom sata nećete morati prepisivati adresu ili tražiti po mapama gdje ste smjestili onu prezentaciju. Možete u digitalnoj pripremi imati slike, video ili audiozapise koje ćete pokazati jednim klikom bez stavljanja CD-a, izvlačenja reprodukcije iz ormara ili traženja videa po YouTubeu. Digitalna priprema može imati puno stranica, koliko god vam treba da u nju stavite zadatke i primjere za sve vaše učenike, jer ne morate brinuti imate li dovoljno papira i tinte da sve to ispišete što je još jedan način da budete ekološki osviješteni.

Digitalne pripreme se lako recikliraju. Predajete li svake godine u istim razredima ili svake druge, četvrte – svejedno je, sadržaje koje ste već jednom poučavali imate već objašnjene u svojim pripremama. Ako su papirnate, sretno vam bilo traženje po fasciklima i bilježnicama, a ako su digitalne računalo će vam asistirati pri pronalaženju.  Mislim da je “search” funkcija zaista promijenila način na koji pohranjujemo i organiziramo dokumente, bolje da to pamti računalo nego ja.
Nakon što ste ih pronašli lako ćete osvježiti pripremu promjenom zaglavlja, prilagodbom zadataka, dodavanjem novih izvora sadržaja i eto spremni ste za novu generaciju. Na taj način osvrćete se na svoj prošli rad, zadržavate ono što ste dobro napravili, poboljšavate sebe i načine poučavanja.

Bogatstvo znanja je u dijeljenju, a digitalne pripreme je znatno lakše podijeliti nego papirnate. Zašto ne biste usporedili svoje pripreme s pripremama kolegica ili zajednički napravile novu verziju pripreme? I učitelji trebaju učiti, a najbolje učimo jedni od drugih. Začudili biste se koliko često ćete od kolega dobiti neku izvrsnu, jednostavnu ideju koja vama nije uopće pala na pamet.

Digitalne pripreme i prateće obrazovne sadržaje možete pohraniti i u oblaku pa ćete im moći pristupiti s bilo kojeg računala, naravno dokle god imamo struje i interneta. Naravno onda i poveznice na njih možete lako podijeliti s kolegama ma gdje god bili. Čini mi se da nismo više daleko od zajedničkih zbirki priprema ili možda prave online burze priprema. Eto, mnogo je razloga da postanete digitalni.

Vama prepuštam da razmislite o razlozima zašto ne biste prešli na digitalne pripreme, a u sljedećim člancima pisat ću o konkretnim programima koji su izvrstan suputnik.

Naglasak na interaktivnosti

Pretvorite publiku u aktivne sudionike

Pričajući na predavanjima o multimedijskim, interaktivnim radovima koje izrađuju moji učenici, kolege su često pitale, gdje uzeti vrijeme za prezentiranje tih radova kad nam je plan i program ionako popunjen. Moj odgovor je bio da zadnja 2-3 sata ponavljanja cjeline upotrijebimo i za prezentacije. Važan čimbenik pri tome je uključivanje cijelog razreda u prezentaciju kako bi i ostali učenici imali koristi od takvog oblika ponavljanja. Naravno, to ujedno znači da klasične prezentacije ne dolaze u obzir jer ne želimo da učenici budu pasivna publika koja samo gleda izmjene slajdova, slika i animacija. Stoga potičem učenike da koriste razne programe koji omogućavaju interaktivnost s publikom. Najčešće smo koristili Zondle kvizove kao dodatak drugim oblicima sadržaja, a od ove školske godine koristimo Microsoft Office Mix.

Microsoft Hrvatska je u suradnji s CARNetom i Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta omogućio svim učenicima i učiteljima korištenje Officea 365 (office365.skole.hr) s nacionalnim AAI identitetom @skole.hr te preuzimanje Microsoft Office 2013 na računala. To je omogućilo i korištenje Office Mixa koji je nadogradnja na Microsoft PowerPoint 2013. Preuzeti ga možete na Microsoftovim stranicama mix.office.com/Home/GettingStarted. Studenti iz Microsoftove Techmen grupe napisali su upute na hrvatskom kako biste se lakše snašli, a pomoći će vam i članak Gordane Sokol u Pogledu kroz prozor.

Sjećate li se fraze “Ubojstvo PowerPointom?” koja je ilustrirala predavanja na kojima predavač, klika po slajdovima na kojima se rečenice vrte, tekstovi jedva stanu na slajd i još k tome ga predavač čita. Želite li da vaši učenici ne rade takve greške morate ih usmjeravati, poučavati, ali i vježbati s njima kako se rade prezentacije. >/span>Office Mix omogućava “oživljavanje” prezentacija jednostavnim umetanjem interaktivnih dijelova te spremanjem u formatu koji tu interaktivnost zadržava i kod online objave. Time će učenici moći izraditi kvalitetniju prezentaciju, no dobre predavačke navike će ipak usvajati u praksi pokazujući cijelom razredu što su i kako naučili.

Office Mix dodaje u PowerPoint karticu MIX na kojoj se nalaze alati za:

  • snimanje audio i videozapisa koji prate prezentaciju; te snimke mogu uključivati i pisanje po slajdovima pa ćete tako imati rukom rađeno označavanje ili bilješke uz glasovna objašnjenja
  • dodavanje kvizova, videozapisa i raznih interaktivnih aplikacija, koje umećete iz online zbirki (primjerice tube.geogebra.org) ili sami sastavljate, kao pitanja za kvizove
  • snimanje događanja na zaslonu računala tako da snimate određene postupke koje izvodite na svom računalu
  • snimke bilo kojeg sadržaja kojeg imate prikazanog na zaslonu računala
  • pregledavanje prezentacije sa svim interakcijama
  • objavljivanje online u Mix galeriji; nakon objavljivanja podešavate postavke vidljivosti i dijeljenja online prezentacije
  • spremanje cijele prezentacije u obliku videa, ali tada nestaje interaktivnost jer se snimka može samo pregledavati.

 mix-alatra-trakaSlika 1. Traka MIX u PowerPointu 2013

 Kad je prezentacija završena možete je objaviti u online galeriji Office Mixa. Postupak objave ide direktno iz PowerPointa, a učenici ili učitelji se prijavljuju svojim @skole.hr podacima. Na taj način ne dijelite dodatne osobne podatke učenika, što ovaj program stavlja u kategoriju dobrih programa za korištenje u obrazovanju. Sjećate se da sam, ne tako davno, pisala o kriterijima koje mora zadovoljiti program kako biste ga koristili s učenicima. Provjerite znanje, vrednujući Office Mix.

Dakle, alat imate i sad samo morate smisliti što ćete s njim.  Puno više informacija o korištenju Office Mixa u obrazovanju, uključivši i video-upute kako izraditi sadržaje pronaći ćete na stranicama namijenjenim upravo učiteljima: Interactive online lessons made simple . Dodajmo još i vijest da učeničke mixeve do 10. 5. možete prijaviti i na natjecanje msacademic.hr/techmen/.

Učenički digitalni radovi – kako početi

postotakKreativnost i izražavanje kroz digitalne obrazovne sadržaje se uči, uvježbava i razvija.

Stvaranje novih sadržaja najviša je razina učeničkih postignuća u kognitivnoj domeni koje često ne koristimo u svakodnevnom radu. Ponekad su otežavajuće okolnosti nedostatak vremena, presloženost sadržaja ili nedostatak tehničke opreme. Naravno, takav način rada zahtijeva puno dodatnog vremena i od strane učitelja i od strane učenika, ali rezultati nadoknađuju svo to utrošeno vrijeme i pokazuju koliko kreativni mogu biti naši učenici.

Ja s učenicima već tri godine koristim takav pristup omogućavajući im da umjesto pisanja provjere znanja pokažu svoje znanje izradom multimedijskog, interaktivnog rada. Učenici odabiru temu koju žele raditi, a ja odabirem program u kojem će raditi te naravno postavljam zahtjeve koje rad mora ispuniti. Važno je učenicima dati jasne upute što od njih očekujete kako ne biste na kraju bili razočarani rezultatom. Kad prvi put krećete s ovakvim načinom rada, rezervirajte si vrijeme i za davanje povratnih informacija i savjeta učenicima tijekom rada na njihovim materijalima jer ih je često potrebno usmjeriti. Pogledate pravopis, jesu li sadržaji točni, da nema materijalnih pogrešaka, prokomentirajte interaktivne sadržaje, multimediju i dizajn. Uz takve savjete učenici uče kako će napraviti kvalitetne radove tako da na kraju svi zajedno budete ponosni na ostvarene rezultate. Mislim da je naša učiteljska obaveza pokazati djeci kako izgledaju i što sadrže dobri radovi. Naposljetku, bolji internet stvaramo zajedno.

Od učenika zahtijevam da radovi sadrže:

  • video koji sami snime, a kojim objašnjavaju neki primjer ili zadatak
  • kviz koji sami naprave, nekoliko pitanja vezana uz sadržaj rada
  • primjere i zadatke koji nisu prepisani iz udžbenika
  • slike koje sami naprave, primjerice u GeoGebri
  • dodatne sadržaje kojima nisu autori (videozapise s YouTubea, kvizove iz Zondlea, animacije).

Kako bih cijeli postupak barem malo pojednostavila i ujedno omogućila lakšu usporedbu učeničkih radova određujem im računalni program u kojem rad trebaju napraviti. Prve godine učenici su radili na školskim mrežnim stranicama (WordPress), prošle godine u Blendspaceu, a ove rade u Microsoft Office Mixu i Swayu.

Važna komponenta cijelog procesa je prezentiranje radova. Moji učenici prezentiraju radove pred cijelim razredom, objašnjavaju sadržaje, uključuju ostale učenike kroz interaktivne sadržaje koje su pripremili (matematičke simulacije, igre i kvizovi) i odgovaraju na moja pitanja. Nakon prezentacije učenici dobivaju dvije ocjene: pisana i usmena provjera. Učenici koji ne pokažu svoje radove prije zakazanog termina pisane provjere, pišu ispit na uobičajen način,  a oni koji su se “oslobodili pisanja” za nagradu dobivaju mogućnost neobaveznih aktivnosti, recimo igranje društvenih igara ili rad na tabletima.

Sve radove poslije objavljujemo na školskim mrežnim stranicama tako da učenici vide da su njihovi radovi zaslužili javno objavljivanje, ali i da sljedeća generacija može učiti iz njihovih sadržaja. Dakle, ne samo da su se uspjeli kreativno izraziti nego su napravili sadržaje kojima pomažu drugoj djeci da usvoje razne matematičke teme.

Poveznice na neke primjere radova mojih učenika pročitajte u prošlom članku “Kreativnošću do boljeg interneta”.

Još uvijek se ne odlučuju svi učenici iskoristiti ovakav način pokazivanja znanja, dio njih i dalje želi pisane provjere znanja. Nekima je lakše sjesti i naučiti procedure za rješavanje zadataka, a nekima je ovakav način ipak draži. Zanimljivo je da se učenici s poteškoćama često odlučuju za izradu radova, a ja sam ugodno iznenađena njihovom kreativnošću, kvalitetom radova te vještinom prezentiranja. Smatram da je u redu dati učenicima mogućnost izbora te da tako postaju svjesniji svoje odgovornosti za postignute rezultate.

Kreativnošću do boljeg interneta

Želimo li bolji internet moramo i mi pridonijeti kvaliteti dostupnih sadržaja

Slogan ovogodišnjeg i lanjskog Dana sigurnijeg interneta bio je ” Zajedno za bolji internet” promičući tako poruku da svi korisnici interneta doprinose njegovoj kvaliteti i pozitivnosti, posebice ako gledamo sadržaje namijenjene djeci.

Europska unija donijela je 2012. godine, strategiju za stvaranje boljeg interneta za djecu (bit.ly/EU-bolji) u kojoj potiču stvaranje kreativnog i obrazovnog online sadržaja za djecu. Ističu da su “online igrališta” na kojima se igra i uči, potrebna djeci, da kreativne, obrazovne igre potiču razvoj mašte istovremeno stvarajući primjere pozitivne upotrebe interneta te da interaktivno učenje potpomognuto tehnologijom potiče razvoj kreativnosti i kritičkog razmišljanja. Naravno, dio odgovornosti za dostupnost i postojanje kvalitetnih, obrazovnih sadržaja za djecu na internetu je na tvrtkama koje se bave proizvodnjom takvih sadržaja pa se stoga u spomenutoj Strategiji ističe i potreba stvaranja jedinstvenog digitalnog tržišta EU te dijeljenje kvalitetnih sadržaja širom EU.

Nažalost u Hrvatskoj proizvodnja obrazovnih sadržaja ide sporo pa čak bih slobodno mogla reći da je gotovo nepostojeća. Godinama spominjem kolegama programerima kako bismo mogli napraviti obrazovne igre, ali nažalost za to nema tržišta u Hrvatskoj pa sve ostaje na entuzijazmu pojedinaca, udruga i poneke institucije koje su ipak napravile neke obrazovne sadržaje posljednjih godina. Dok čekamo da industrija digitalnih obrazovnih sadržaja stigne u Hrvatsku ne preostaje nam drugo nego zasukati rukave i sami se primiti posla. Zapravo, imam još bolji prijedlog – potaknimo djecu da ona stvaraju obrazovne sadržaje.

Stvaranje obrazovnih sadržaja prije nekoliko godina bio je složen posao koji nije bio moguć bez znanja programiranja pa je to bilo presloženo i za učitelje i za djecu. No, zato danas imamo široke mogućnosti za stvaranje i dijeljenje sadržaja koje bismo svakako trebali iskoristiti. Postoji niz računalnih, online i offline programa, koji nam olakšavaju stvaranje multimedijskih sadržaja, bilo da se radi o pričama, animacijama, kvizovima, videima, crtežima ili bilo kojem drugom obliku kroz koji se djeca (i učitelji) mogu kreativno izraziti.

Neki od meni omiljenih programa za stvaranje sadržaja su: Zondle, Blendspace, Office Mix, Sway, GeoGebra, LinoIt, Stoodle, a stalno pristižu i neki novi. Kolegice iz udruge Zvono napravile su pregled raznih Web 2.0 alata pa pogledajte i njihove prijedloge  sites.google.com/site/web20urn/.  Svaki od programa najprije isprobajte na vlastitoj koži jer ipak je važno da se učitelji snalaze u programu koji planiraju koristiti s učenicima, a ne zaboravite pritom provjeriti je li taj program primjeren djeci, kakvi su uvjeti korištenja i jesu li vam potrebne dodatne dozvole od roditelja.

Ja u nastavi matematike učenicima dajem priliku da samostalno ili u paru izrade obrazovne sadržaje na zadanu temu iz našeg kurikuluma. Sadržaje trebaju objaviti na našim stranicama i prezentirati pred razredom. Na taj način mogu odraditi i usmenu i pisanu provjeru znanja, ako žele.
Odabirom takvog načina rada dajemo učenicima barem dio kontrole nad onim što uče i na koji način će pokazati naučeno, potičemo ih na samostalnost i odgovornost za rezultate njihovog rada, pokazujemo im da se računala, internet i mobilni uređaji mogu koristiti za stvaranje sadržaja te razvijamo njihove organizacijske i prezentacijske vještine.

Nekoliko primjera radova mojih učenika:

•2012./13. Mrežne stranice + video i kvizovi   •Postoci
•2013./14. Blendspace
•2014./15. Office Mix

Kako bi se učenici što bolje snašli pri izradi obrazovnih sadržaja, trebamo im dati jasne upute kakve radove želimo dobiti, što radovi trebaju sadržavati, preporučiti jedan ili više programa, ali i pogledati radove tijekom izrade te im dati savjete. Više o svemu tome čitajte u člancima koji slijede.

eTwinning – EU društvena mreža za školarce

etweTwinning je mreža škola, zajednica učitelja i platforma za međunarodne obrazovne projekte. eTwinning upravo navršava 10 godina, a u njegovom virtualnom okruženju pronaći ćete učitelje i učenike iz 42 zemlje. Portal eTwinning glavno je mjesto suradnje i susreta, omogućava učiteljima pronalaženje projektnih partnera, otvaranje novih projekata ili sudjelovanje u postojećima, razmjenu ideja i primjera dobre prakse te kontinuirani profesionalni razvoj kroz razne webinare, radionice ili grupe.
eTwinning je važan dio Erasmus+ programa Europske unije u području obrazovanja, osposobljavanja, mladih i sporta. Svaka država članica ima svoju nacionalnu službu za podršku, a u Hrvatskoj je to Agencija za mobilnost i programe Europske unije.

U dobrom društvu

eTwinning nije osnovno zamišljen kao društvena mreža, ili bolje rečeno nije samo društvena mreža. Na eTwinningu ste uvijek sigurni da je osoba s kojom komunicirate također učitelj. Svi članovi se nakon registracije provjeravaju na nacionalnoj razini i ako se ne radi o odgojno-obrazovnom djelatniku korisnički račun se briše. Dakle, naša nacionalna agencija AMPEU garantira za svakog od nas da smo ono kako se predstavljamo. Profil, zid, forume, grupe, učiteljske sobe te e-mail na Radnoj površini eTwinninga možete koristiti kako biste se povezali s kolegama, raspravljali, razmjenjivali ideje i dijelili sadržaje. eTwinneri su vrlo pozitivna, otvorena, kreativna i dobra “vrsta ljudi” i sigurna sam da ćete u njihovom društvu biti još bolji učitelji. Na portal eTwinning.net učenici nemaju pristup tako da je taj dio namijenjen isključivo učiteljima.

Virtualno mjestoza druženje

Želite li napraviti sigurno virtualno okruženje za učenike trebate na eTwinningu pokrenuti projekt. Nužan uvjet za projekt je jedan partner iz neke druge škole, s tim da od ove školske godine postoje i nacionalni projekti tako da vam partner može biti i kolegica ili kolega iz Hrvatske.
Nakon što ste s kolegama iz drugih škola dogovorili i pokrenuli projekt, započinjete rad u posebnom okruženju za projekte TwinSpaceu. TwinSpace je “dom” vašeg projekta u koji dodajete elemente koji su potrebni za suradnju, komunikaciju i objavljivanje sadržaja te pozivate članove. Svaki učitelj pritom poziva, uključuje i prati rad svojih učenika tako da možete biti sigurni da vaši učenici zaista komuniciraju s vršnjacima, a ne nekim nepoznatim osobama. Kao što AMPEU garantira za učitelje, tako svaki učitelj garantira za svoje učenike koje je uključio u projekt.

Privatnost i sigurnost

Prije nego li počnete koristiti eTwinning s učenicima pribavite pisane dozvole od roditelja da dozvoljavaju djeci sudjelovanje te da vama dozvoljavaju objavu njihovih radova, fotografija, videa i ostalih oblika podataka kojima se dijete može identificirati (prema Zakonu o zaštiti osobnih podataka).
Podaci koje objavljujete na eTwinningu i podaci koje ste dali prilikom prijave na eTwinning zaštićeni su prema Uredbi (EC) 45/2001 Europskog parlamenta i Vijeća, a pristup njima je ograničen na eTwinning članove, EACEA, Europsku Komisiju te Središnju i Nacionalnu službu za podršku. Izričito navode da te podatke ne dijele s trećim osobama niti koriste u marketinške svrhe. Cjelovitu Izjavu o privatnosti pročitajte na stranici: bit.ly/etw-privatnost.
Prijavom na eTwinning Portal prihvaćate osnovne principe eTwinning zajednice učitelja zasnovane na povjerenju i suradnji te prihvaćate eTwinning kodeks ponašanja, pročitajte ga na stranici bit.ly/etw-kodeks. Završna rečenica Kodeksa je: “eTwinning tim brine o eTwinnerima i bilo kakva zloupotreba gore navedenog kodeksa ponašanja neće se tolerirati.” Što ujedno znači da ste na pravom mjestu 🙂

Dakle, eTwinning nije samo mreža škola, on je i društvena mreža, mjesto za druženje, razmjenu mišljenja i realizaciju raznih ideja. Želite li virtualno okruženje koje omogućava online komunikaciju i suradnju svakako isprobajte eTwinning.

Što otkriva vaša elektronička pošta

Galerija

Ova galerija sadrži 1 fotografiju.

Komunikacija elektroničkom poštom je danas uobičajena pa se i od svih učitelja očekuje da je znaju koristiti. Iako „današnja mladež“ smatra elektroničku poštu zastarjelim oblikom komunikacijom jer primatelj poruke nije dostupan odmah tj. nema nužno komunikacije u stvarnom vremenu pri … Nastavi čitati

Digitalni tragovi

Galerija

Ova galerija sadrži 1 fotografiju.

Danas ne trebate pomoć Sherlocka Holmesa da biste nekog pratili nekog. Dovoljno je prošetati internetom i na svakom koraku naći ćete puno digitalnih tragova koje su ljudi svjesno ili nesvjesno ostavili. Primjeri korištenja različitih programa za društveno umrežavanje u obrazovanju … Nastavi čitati